vpn_key
menu

Polityka senioralna w gminie Sitkówka-Nowiny

Data publikacji: 2018-07-25

 

 

Gminę Sitkówka-Nowiny zamieszkuje około 1650 osób w wieku powyżej 60 roku życia. Gmina stara się zapewnić im aktywne spędzanie wolnego czasu poprzez możliwość uczęszczania do Klubu Seniora, przynależność do zespołów ludowych czy chóru, a  także poprzez organizację i możliwość uczestnictwa w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych i zajęciach.

Od dwóch lat gmina wspólnie ze Stowarzyszeniem „Możesz Więcej” prowadzi program „Aktywny Senior”. Uczestnicy korzystają z kursów języków obcych, zajęć edukacyjnych rozwijających umiejętności: dziennikarskie, filmowe, fotograficzne i plastyczne, a  także doskonalą znajomość nowych technologii, poznają swoje prawa oraz pogłębiają wiedzę z zakresu zdrowego żywienia i dietetyki czy zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. Inicjatorzy projektu dbają również o rozwój ruchowy osób starszych podczas specjalnych warsztatów rekreacyjno-zdrowotnych. Organizowane są różne wycieczki i wyjazdy na spektakle oraz przedstawienia. Na terenie obecnie rozbudowywanego GOK-u w Nowinach przygotowywane jest pomieszczenie przeznaczone specjalnie dla Klubu Seniora. Tam seniorzy będą mogli organizować spotkania, wspólnie spędzać wolny czas, uczestniczyć w zajęciach i podejmować rozmowy na nurtujące ich tematy.

 

  • Na początku 2018 r. wprowadziliśmy Kartę Seniora.

    Program „Karta Seniora Gminy Sitkówka-Nowiny” skierowany jest do osób, które ukończyły 60 rok życia i zamieszkują naszą gminę. Głównym celem programu jest wzmocnienie aktywności społecznej i poprawa jakości życia seniorów, a także oszczędności dla seniorów, które wynikają z posiadania i używania Karty Seniora w życiu codziennym.

    Aby otrzymać taką kartę, należy złożyć wniosek w Urzędzie Gminy, na podstawie którego przygotowana zostaje imienna Karta, wydawana bezterminowo i bezpłatnie.

    Dzięki takiej Karcie seniorzy mogą korzystać z ulg przyznawanych przez podmioty, które przystąpiły do programu, m.in. aptek, sklepów, przychodni czy ośrodka kultury.

    Przychodnia Nowiny oferuje bezpłatne zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak np. masaż wibracyjny, laser,  krioterapia czy wybrane zabiegi prądowe. Na basenie "Perła" można popływać za symboliczną złotówkę. Rabaty przygotowały również salony fryzjerskie i kosmetyczne, kwiaciarnia, pizzeria, sklepy spożywcze i budowlane, a także centrum ubezpieczeniowo-finansowe.

    Miejsca, w których seniorzy mogą korzystać z przygotowanej oferty są oznakowane, a ich wykaz jest dostępny na stronie internetowej Gminy Sitkówka-Nowiny.
     
  • Piknik pod hasłem „Bezpieczny Senior” został zorganizowany w czerwcowe popołudnie bieżącego roku na placu przy kościele w Nowinach.

Seniorzy zebrali się, by przy dobrej muzyce i smacznym poczęstunku, porozmawiać na ważne dla nich tematy. Spotkanie rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiona
w intencji seniorów. Po chwili refleksji i zadumy przyszedł czas na wspólną zabawę. Uczestników wydarzenia zachwycił występ zespołu działającego przy kieleckim klubie seniora „Pasjonata”, który zaprezentował urozmaicony repertuar artystyczny. Na scenie i poza nią pojawili się również eksperci: policjanci, fizjoterapeuta, instruktorki nordic walking, pielęgniarki z Przychodni Nowiny, opiekunowie
z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Strażacy z OSP Kowala udzielali praktycznych informacji w jaki sposób należy udzielić pierwszej pomocy.
W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele stowarzyszenia „Projekt Świętokrzyskie”, którzy zachęcali do prowadzenia zdrowego trybu życia. Poczęstunek natomiast zapewniły nieocenione gminne zespoły.

Piknik okazał się bardzo trafionym pomysłem, a świadczy o tym m.in. niezwykle duża frekwencja seniorów, którzy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.

  • Seniorzy w Krakowie.

W lipcu br. zorganizowana została również wycieczka seniorów do Krakowa. Wzięło w niej udział 85 seniorów z terenu całej Gminy Sitkówka-Nowiny. Towarzyszyli im przewodnicy, którzy przez całą drogę dzielili się z nimi informacjami na temat historii naszego kraju, a uczestnicy wycieczki wykazali się dużym zainteresowaniem, chęcią poznawania nowych miejsc, a także otwartością i optymizmem. Seniorzy zwiedzili Wawel, Skarbiec Koronny, Zbrojownię, a także Katedrę Wawelską. Następnie wszyscy udali się na Rynek. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Sanktuarium w Łagiewnikach i wspólna modlitwa. Na zakończenie wycieczki było wspólne zdjęcie przy Bramie Miłosierdzia Bożego. Wszyscy seniorzy pomimo napiętego programu i zmęczenia byli bardzo zadowoleni i uśmiechnięci. Każde odwiedzone miejsce zasługiwało na uwagę, ale tak naprawdę wycieczka ta dała możliwość wyjścia z domu, aktywnego spędzenia wolnego czasu, a przede wszystkim kontaktu z innymi osobami, co dla osób starszych jest najważniejsze.