Gmina Pierzchnica
Gmina Pierzchnica to malownicza kraina, która leży w centralnej części województwa świętokrzyskiego. Obszar gminy znajduje się w makroregionie Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej, mezoregionie Pogórza Szydłowieckiego. Mezoregion ten stanowi przejście pomiędzy makroregionami Wyżyną Kielecką, a Niecką Nidziańską, a dokładniej pomiędzy Górami Świętokrzyskimi, a Niecką Nidziańską.
Pod względem administracyjnym gmina należy do powiatu kieleckiego w województwie świętokrzyskim. Granica gminy ma kształt nieregularny. Od północy gmina graniczy z gminą Daleszyce, od wschodu z gminą Raków i Szydłów, od południa z gminą Gnojno i Chmielnik natomiast od zachodu z gminą Morawica.
Gmina zajmuje obszar 10 460 ha i dzieli się na 17 sołectw. W skład gminy oprócz Pierzchnicy wchodzą: Brody, Drugnia, Drugnia Rządowa, Górki, Gumienice, Straszniów Gumienicki, Holendry, Maleszowa, Osiny, Podlesie, Podstoła, Pierzchnianka, Skrzelczyce, Strojnów, Ujny, Wierzbie.
Wyjątkowe położenie gminy ukształtowało nader urokliwy krajobraz i przyczyniło się do powstania niepowtarzalnego klimatu. To właśnie bliski kontakt z naturą, z dala od codziennego zgiełku, pozwala na prawdziwy odpoczynek i relaks. Aspekty te przyczyniły się do powstania, aż trzech, obecnie bardzo obleganych, domów opieki dla osób starszych.
Znaczna część gminy Pierzchnica porośnięta jest lasami, co nadaje jej typowo wypoczynkowego charakteru. Bliskość lasu oraz szerokie przestrzenie pól uprawnych i łąk, sprzyjają spacerom i wycieczkom rowerowym. Czyste środowisko i nieskażone powietrze sprawiły, że na terenie gminy Pierzchnica występuje wiele roślin chronionych, a w lasach znajdują się objęte ochroną tereny lęgowe ptaków oraz ptasie remizy. Istotną rolę
w kompozycji krajobrazu, pełnią obok zasobów przyrodniczych zabytki kultury materialnej, takie jak piękne zabytkowe kościoły, kapliczki i krzyże przydrożne. Obiekty te tworzą specyficzny klimat danego obszaru,
a każdy z nich opowiada inną historię z życia naszych przodków. Jednym z ciekawych a zarazem bardzo intrygujących zabytków Pierzchnicy jest zespół piwnic na Górze Piwnicznej, gdzie zgrupowanych jest osiemdziesiąt trzy piwnice wykopane około 200 lat temu.
Na obszarze gminy istnieją gospodarstwa agroturystyczne, zapewniające zarówno ciepło domowego ogniska oraz bliski kontakt z naturą. Mieszkańcy gminy Pierzchnica znani są ze swej pracowitości i aktywności społecznej. To właśnie ludzie, będący solą tej ziemi, poprzez swoje pasje sprawiają, że życie w gminie jest coraz ciekawsze.
Gmina zmienia obraz z każdym rokiem, ale najważniejszą wartością tej malowniczej krainy, są jej mieszkańcy, którzy swą pogodą ducha i życzliwością z pewnością zachęcą każdego przybysza do jej zwiedzania, a nawet osiedlenia się na stałe.
Cyklicznie na terenie Gminy Pierzchnica odbywają się dwie imprezy plenerowe: Święto Pierzchnicy (zbiega się w czasie z odpustem parafialnym – około 20 lipca), Dożynki Gminne (zazwyczaj II połowa sierpnia).
Warto również podkreślić fakt, iż Pierzchnica od 1 stycznia 2019 roku znów jest miastem.