Wersja autora

vpn_key
menu

Daleszyce

Gmina Daleszyce leży w sercu Ziemi Świętego Krzyża. Jej usytuowanie pozwala na bliski kontakt ze stolicą województwa świętokrzyskiego, a jednocześnie – na całkowite oderwanie się od zgiełku dużego miasta. Ponad połowę powierzchni gminy zajmują lasy, sprawiając, że jej największym atutem turystycznym jest nieskażona przyroda. W południowo-wschodniej części Ziemi Daleszyckiej rozciąga się Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy z pozostałościami pradawnej Puszczy Świętokrzyskiej. W ścisłych rezerwatach „Zamczysko” i „Białe Ługi” ochroną objęte zostały m.in. dwustuletnie dęby i buki, a także bezcenne torfowiska z żurawiną błotną, rosiczkami czy storczykami. Gratką dla geologów będą z pewnością pobliskie gołoborza i skały dewońskie. Miłośnicy zwierząt mogą w tutejszych lasach liczyć na wypatrzenie sarny, dzika, czy nawet wilka, a o czystości wód świadczy zadomowienie bobrów.

Szczególną atrakcją dla turystów szukających aktywnego wypoczynku jest zalew w Borkowie. Okolony lasami akwen latem kusi strzeżoną plażą i spacerowym molo oraz bazą sportów wodnych, a o każdej porze roku skłania do wyciszenia. Do innego rodzaju rozrywek zachęca pobliski Adventure Park, w którym amatorzy mocniejszych wrażeń zapraszani są do sprawdzenia sił na ściance wspinaczkowej, w paintballu i parku linowym.

Łagodne wzniesienia i malownicze doliny, bogata fauna i flora oraz liczne pamiątki historyczne i pieczołowicie pielęgnowany folklor sprawiają, że Gmina Daleszyce jest wymarzonym celem rodzinnych wycieczek, wypraw szkolnych i zajęć terenowych. Swoje wyzwania znajdują tu amatorzy biegów przełajowych, czy kajakarze, dla których dzikie meandry rzek stanowią wyjątkową pokusę. Swoją tradycję umacnia również popularne na tym terenie jeździectwo konne, dla którego Ziemia Daleszycka wydaje się być doskonale ukształtowana.

Poza podziwianiem piękna przyrody, wyciszeniem czy związanymi z naturą sportami, turyści znajdą tutaj dawne tradycje ożywione przez licznie działające Koła Gospodyń Wiejskich. Panie i kapele ludowe prezentują bogactwo lokalnego folkloru podczas świąt kościelnych i imprez kulturalnych i są cenną ozdobą wydarzeń o randze ponadregionalnej.

Gmina Daleszyce może poszczycić się wieloma zabytkami, głównie o sakralnym charakterze, a atrakcją samą w sobie jest zabytkowa małomiasteczkowa zabudowa w mieście Daleszyce.

Ziemia Daleszycka kusi turystów łagodnymi szlakami pieszymi, a rowerzystów – ścieżkami dedykowanymi specjalnie dla nich. Przebiega tędy m.in. fragment ogólnopolskiego szlaku rowerowego Green Velo, którym zwiedzimy okolicę od granic gminy w Sukowie przez Borków po miejscowość Trzemosna.

Wszystkie przyrodnicze, historyczne i kulturalne walory Ziemi Daleszyckiej są również pożywką dla artystów i fotografów, którzy szukają niepowtarzalnych ujęć i unikalnych gatunków w miejscowych lasach, barwnych pejzaży na polach i łąkach i uroku sielskich gospodarstw w tutejszych wsiach.

Turyści spragnieni odpoczynku i kontaktu z przyrodą znajdą w gminie Daleszyce bogatą bazę noclegową, szczególnie rozwinięta jest tu sieć gospodarstw agroturystycznych.