Wersja autora

vpn_key
menu

Masłów

Gmina Masłów

Gmina Masłów  położona jest w centralnej części woj. świętokrzyskiego, na terenie powiatu kieleckiego w „sercu gór świętokrzyskich”. Piękne krajobrazy Gór Świętokrzyskich oraz dobrze rozwinięta sieć dróg i bliskość stolicy województwa czynią gminę szczególnie atrakcyjną. Ponadto atrakcyjne położenie gminy powoduje, że jest ona naturalnym zapleczem rekreacyjnym dla Kielc. Z każdego miejsca w gminie jedzie się do centrum miasta nie dłużej niż 20 minut. Korzystne położenie Masłowa pozwala w ciągu dwóch godzin dojechać do Warszawy, Łodzi, Lublina, natomiast podróż do Krakowa zajmie tylko półtorej godziny.

W gminie istnieją warunki do uprawiania narciarstwa biegowego i zjazdowego, kolarstwa górskiego i sportów lotniczych. Zieleń łąk i lasów, piękne krajobrazy Gór Świętokrzyskich i rozliczne możliwości aktywnego spędzenia czasu, to niezaprzeczalne atuty gminy Masłów. Okolica to znakomite miejsce dla miłośników wędrówek pieszych i rowerowych. Trasy w Gminie Masłów zachęcają do turystyki rodzinnej. Drogi są łatwe, dostępne dla dzieci. Również zimą Gmina Masłów ma wiele do zaoferowania.

Siłą Gminy Masłów jest budująca ją społeczność. W każdym z 12 sołectw aktywnie działają zespoły krzewiące kulturę regionu.

W gminie nie ma przemysłu, powietrze jest wolne od zanieczyszczeń. To ważne dla tych, którzy chcą spędzić udany urlop w spokojnej, rodzinnej atmosferze.
Gmina Masłów to raj dla fanów rowerów i sportów lotniczych. Na terenie gminy znajduje się lotnisko sportowe, a niedaleko pięknie usytuowany akwen w Ciekotach i Cedzynie. Słoneczne łąki są znakomitym miejscem do opalania czy przejażdżek konnych. Na terenie gminy znajdują się dwie pełnowymiarowe hale sportowe (Masłów Pierwszy, Mąchocice-Scholasteria), boisko piłkarskie, na którym występuje lokalna drużyna MSS Klonówka Masłów. Młodzież z terenu gminy Masłów ma odpowiednie zaplecze sportowe do rozwijania swoich sportowych pasji i trenowania swojej ulubionej dyscypliny sportowej.

W 2010 roku staraniem władz gminy Masłów, przy wsparciu środków unijnych, powstało Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach. Nowy układ przestrzenny miejsca ma charakter symboliczny. Na jednej osi, na przeciw siebie, znajdują się dwa obiekty łączące przeszłość ze współczesnością - tj. pamięć o pisarzu i jego idei pracy pozytywistycznej, służącej postępowi cywilizacyjnemu. Drewniany dworek, stylizowany na drobnoszlachecki dwór z drugiej połowy XIX wieku, w którym eksponowane są obiekty upamiętniające życie i twórczość pisarza, pełni funkcję miejsca promującego literaturę i czytelnictwo oraz regionalne dziedzictwo kulturowe. Szklany Dom, którego przestronne, nowoczesne pomieszczenia służą prezentacjom sztuki współczesnej oraz realizacjom programów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Powierzchnia: 86,27 km²

Liczba ludności: 10 770 osób (stan na dzień 23.11.2017 r.)

Linki do stron