vpn_key
menu

Gminy KOF łączą siły na rzecz ochrony powietrza

Data publikacji: 2019-11-19

 

 

Tegoroczne obchody „Dni Czystego Powietrza” zainaugurowano deklaracją współpracy na rzecz ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami. W Kieleckim Centrum Kultury dokument podpisali prezydent Kielc oraz burmistrzowie i wójtowie gmin Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. Obok stolicy regionu należą do niego: Chęciny, Chmielnik, Daleszyce, Masłów, Górno, Miedziana Góra, Morawica, Sitkówka-Nowiny, Piekoszów, Strawczyn oraz Zagnańsk.

 

- Dbanie o czyste powietrze dotyczy nas wszystkich. Dlatego bardzo się cieszę, że ta deklaracja została dziś podpisana z wieloma partnerami o dużym doświadczeniu samorządowym. Wspólnymi siłami będziemy szukać różnych rozwiązań, które dotyczą zarówno tych najmniejszych, jak i dużych gmin, jak Kielce - podkreślił prezydent Bogdan Wenta.


Samorządowcy zgodnie mówilii, że wspólne, długofalowe działania na rzecz ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami, to szansa na poprawę jego jakości. Wyrazili chęć współpracy w tym zakresie. Zadeklarowali spójność i ciągłość realizacji zadań inwestycyjnych oraz edukacyjno-informacyjnych, związanych z ograniczeniem niskiej emisji.

 

„Kodeks antysmogowy ma kluczowe znaczenie dla stymulowania popytu na wymianę kotłów, a standardy jakości paliw stałych są niezbędne, aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. Niekorzystne skutki oddziaływania zanieczyszczeń powietrza nie występują w sposób natychmiastowy. Dlatego niezwykle istotny dla skuteczności podejmowanych działań naprawczych jest rozwój i efektywne wdrożenie długoterminowych programów mających na celu ograniczenie ryzyka negatywnego wpływu zanieczyszczeń emitowanych do powietrza na zdrowie mieszkańców i środowisko naturalne. Wyrażamy gotowość do stworzenia kompleksowych systemowych działań naprawczych umożliwiających zarządzanie procesem poprawy jakości powietrza w skali regionalnej. Deklarujemy spójność i ciągłość realizacji zadań inwestycyjnych i edukacyjno-informacyjnych związanych z ograniczeniem niskiej emisji.” - czytamy w Deklaracji współpracy na rzecz ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami.


Zebrani na Małej Scenie KCK mieli okazję wysłuchać raportu dotyczącego „Oceny jakości powietrza w województwie świętokrzyskim w roku 2018” oraz obejrzeć przedstawienie proekologiczne „Balonik”  w wykonaniu Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Kielcach.

 

http://www.um.kielce.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/art,21561,gminy-kof-lacza-sily-na-rzecz-ochrony-powietrza.html